Dul Maaşı Sorgulama

e-devlet-kapisi

Aile içi şiddet ve geçimsizliğin artmasıyla beraber boşanmalarda daha sık görülmeye başladı. Günümüzde artık boşanan eşler ve kocası hayatta olmayıp yaşlılık maaşı alan bayanlara dul maaşı veriliyor.

Dul maaşını alabilmek için bayanların kayıtlı oldukları il/ilçe sınırları içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmaları gerekmektedir. Bütün işlemler Bütünleşik Sosyal Yardım Sistemi üzerinden yapılır. Sistemde dosyası olanların durumu güncellenerek mütevelli heyetine gönderilir. Dosyası bulunmayan bayanların hane ziyareti yapılarak sosyal inceleme raporu düzenlenir ve mütevelli heyetine gönderilir.

Her hangi bir işte çalışabilecek özelliğe sahip olamayan kadınlar için bu sistem birçok bayanın madur olmasını önlemektedir. Eşlerinden boşanmayı düşünen ve ayrıldıktan sonra ekonomik sıkıntı çekeceğini düşünen ve bu yüzden eşleri yaptığı zulme dayanan bayanlar artık bu sistem ile içleri rahat ederek boşanabilir. Dul bayanlara verilen bu güvence çok verimli bir çalışma olmuş ve bayanların mağduriyetleri de giderilmiştir.

Dul kadının hem eşinden hem babasından aylık alabilmesinin önkoşulu, çalışmaması ve emekli olmamasıdır.  Son Yargıtay Kararından yararlanmak için ise koca veya ana-babasından en az birisinin 6.8.2003 gününden önce vefat etmiş olmasıdır.

       DUL MAAŞI KİMLERE VERİLİR.

1- Kadının eşinin vefat etmesi,

2- Kadının sosyal güvencesinin olmaması,

3- Kadının başka biri ile ilişkisinin olmaması,

4- Kadının muhtaç olması şartları aranmaktadır.

Kadının bu şartları yerine getirmesi ile devlet kanun yürürlüğe girdikten sonra kadının talebi üzerine ayda 250 TL kadına maaş bağlayacaktır.

  02 Nisan 2013 - 13:43
  ramazan özkan

  annem dul maaşı alıyordu fakat oturumunu sinptan istanbula aldığımız için durduruldu şuan felçli yatalak rahatsızlığı var ne yapmamız lazım

  29 Ağustos 2013 - 11:08
  adle beşaltı

  ne zaman alabiriz

  24 Aralık 2013 - 17:18
  Mustafa

  ramazan, anneniz şu an kimin yanındaysa orada bulunduğuna dair adres beyanı verin ve tekrar en yakın sosyal yardımlaşma ve dayanışma derneğine başvurun..

  16 Ocak 2014 - 14:32
  sultan genc

  maaşım cıktımı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>